بخشنامه پنج بندی بانک مرکزی درخصوص تامین و خرید ارز از سامانه نیما

بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی موارد پنچ گانه ای درخصوص ثبت سفارش با تخصیص ارز بانکی ابلاغ کرد.

تعدیل نرخ ارز، بهای کالاهای صادراتی ایران را 43 درصد رشد داد

بهای کالاهای صادراتی ایران در فروردین ماه امسال نسبت به دوره مشابه پارسال 9/42 درصد افزایش یافت که این رشد بیشتر ناشی از تعدیل قیمت ارزهای عمده بوده است.

مسافران جام جهانی چقدر و با چه قیمتی ارز می‌گیرند؟

به فاصله کمتر از یک ماه مانده تا شروع جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، مسافران عازم برای تماشای مسابقات فوتبال، می‌توانند هر کدام فقط تا ۵۰۰ یورو، از بانک‌ها ارز مسافرتی تهیه کنند.

بخشنامه بانک مرکزی درخصوص شرایط و میزان تامین ارز رانندگان بین‌المللی

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی شرایط تأمین، انتقال ‏‏‏و پرداخت ارز رانندگان حمل و نقل بین‌المللی و ترانزیت را ابلاغ کرد. بر این اساس، رانندگان بین‌المللی به نرخ روز اعلامی از سوی بانک مرکزی و با احتساب کارمزدهای متعلقه ارز دریافت می‌کنند.

سامانه نیما جایگزین سیاست تزریق ارز مداخله‌ای

از اواخر سال گذشته و به‌منظور مقابله با معضلات موجود در نظام ارزی کشور، بانک مرکزی درصدد برآمد تا سامانه‌ای را راه‌اندازی کند که «امکان ثبت معاملات»، «ایجاد شفافیت در مبادلات ارزی»، «جلوگیری از هدررفت منابع» را ایجاد کند.

جزییات دستورالعمل 20 ماده ای ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر

بر اساس ضوابط ناظر بر ارز/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر، ورود مجموعاً تا سقف مبلغ پنج هزار (5000) یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ دو هزار (2000) یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی به گمرکات اجرایی ابلاغ شده است. مشروح دستورالعمل جدید ضوابط ناظر بر ارز‌‏ همراه مسافر در ادامه قابل مشاهده است.

ضوابط تامین و انتقال ارز شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ابلاغ شد

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی در راستای سیاست جدید ارزی ضوابط تامین و انتقال ارز بابت هزینه‌های شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی را ابلاغ کرد.

گزارش تخصیص ارز 4200 تومانی ظرف یک ماه گذشته

بانک مرکزی تمام توان خود را برای بهبود شرایط بازار پولی کشور به کار گرفته و در این زمینه با اقتدار کامل به میدان آمد تا این‌گونه نهادهای غیرمجاز پولی را که بلیه ای برای اقتصاد کشور محسوب می شدند، با کمک نهادهای قضایی، انتظامی و امنیتی از سرراه اقتصاد بردارد؛ از این رو می توان گفت که ساماندهی موسسات غیرمجاز، دستاوردی بزرگ است.

اعلام ضوابط جدید ورود و خروج ارز مسافری از سوی بانک مرکزی

خروج ارز‏، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه مسافر مجموعاً تا سقف مبلغ پنج هزار (5.000) یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای هوایی و تا سقف مبلغ دو هزار (2.000) یورو یا معادل آن به سایر ارزها از مرزهای زمینی، ریلی و دریایی مجاز است.

بانک‌ها، ارز گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی را خریداری می‌کنند

بانک‌ها می‌توانند ارز گردشگران خارجی، رانندگان ترانزیت خارجی، سرمایه‌گذاران خارجی با تأیید سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، نمایندگی‌های سیاسی مقیم ایران و همچنین دفاتر نمایندگی بانک‌های خارجی را با درخواست کتبی به نرخ روز اعلامی بانک مرکزی، خریداری کنند و در چارچوب مقررات ارزی به فروش رسانند.