تلاش دوباره برای بازگشت ارز صادراتی/تشکیل کمیته چهارجانبه ارزی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، از اتاق بازرگانی درخواست کرد تا با تشکیل کمیته‌ای متشکل از فعالان اقتصادی و وزرای اقتصاد و صنعت، بار دیگر تلاش برای تسهیل بازگشت ارز صادراتی از سر گرفته شود.

راه اندازي سامانه‌ی صدور حواله‌ی الکترونیک

سامانه‌ی صدور حواله‌ی الکترونیک از آبان ماه سال جاری برای دستگاه‌های اجرایی راه‌اندازی شد، این سامانه جایگزین صدور چک شده و از این پس انتقال وجه دستگاه اجرایی به صورت مکانیزه جابه‌جا شده و پس از تأیید نهایی، بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری به شعبه‌ی بانک، انتقال وجه به حساب مقصد در اسرع وقت انجام می شود.

بازار متشکل ارزی

در روزهای اخیر، شورای پول و اعتبار با تصویب مقررات بازار متشکل معاملات ارزی گامی به سوی سامان دهی بازار پر تلاطم ارز برداشت. در این بازار متشکل، قرار است اسکناس ارز و حواله ارزی توسط معامله گران صورت گیرد که صرافی ها محل داد و ستد آن باشند.

کونلون بررسی پرونده‌های ۳۰ اکتبر به بعد را متوقف کرد

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه به کونلون تکلیف شده تا فعالیت خود با ایران را متوقف کند، گفت: تمام ال‌سی‌هایی که از بانک‌های تحریمی گشایش شده، از سوی این بانک چینی رد می‌شود.

نامه‌نگاری بانک مرکزی با تجار برای رفع تعهد ارزی

بانک مرکزی با ارسال نامه‌هایی به صادرکنندگانی که کمتر از ۵۰ درصد ارز خود را به ۴ روش ذکر شده در بخشنامه، رفع تعهد کرده‌اند، خواستار تسریع در بازگشت ارز حاصل از صادرات آنها شد.

روزهای بد دلار

دلار روزهای خوبی را در جهان نمی‌گذراند. شرایط جهانی به‌شکلی پیش رفته است که تحلیل‌ها درباره افت ارزش و سقوط آن هر روز بیشتر می‌شود.

دو تصمیم جدید برای مدیریت بازار ارز

شورای پول و اعتبار دو تصمیم جدید برای مدیریت بازار ارز گرفت: بازار متشکلی برای معاملات ارزی تحت یک سامانه جدید و سپرده‌گیری ریالی مبتنی‌ بر ارز توسط شبکه بانکی

تصویب «مقررات مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی» در شورای پول و اعتبار

شورای پول و اعتبار در جلسه عصر روز سه شنبه 18 دی ماه، «مقررات مربوط به بازار متشکل معاملات ارزی» را به تصویب رساند.

احتمال کاهش نرخ ارز در پایان سال

با گذشت ایام آغاز سال نوی میلادی، یکی از دو نقطه عطف افزایش قیمت ارز در سال جاری بدون ایجاد تنش پشت سر گذاشته شد، اما آیا این شرایط در پایان سال جاری نیز تکرار می‌شود؟

روابط عمومی بانک مرکزی از تسلط بر بازار ارز و عدم توقف فعالیت سامانه نیما خبر داد

در پی انتشار اخباری در بعضی از رسانه ها مبنی بر عدم فعالیت سامانه نیما و نوسانات نرخ خرید و فروش معاملات، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: نه تنها توقف فعالیت سامانه نیما صحت ندارد و فعالیت صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه با قوت ادامه دارد، بلکه در روزهای اخیر شاهد ثبات در تعداد و حجم معاملات در جهت جذب ارز حاصل از صادرات و تامین ارز واردات هستیم.