بررسی پیامد‌های نوسانات نرخ ارز

با فرض پذیرش این موضوع که بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالت نمی‌کند و مجموعه اقدامات بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ ارز موثر واقع شده، می‌توان عقب‌‌نشینی قیمت‌ها در بازار ارز و بازگشت آن به شرایط قیمتی بهمن ماه سال گذشته را مثبت قلمداد کرد.

همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی‌کند و باید شاخص‌های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را تعیین کند، گفت: از دو ماه قبل به دلیل تخلیه شوک ارزی، شاخص‌های اقتصادی رو به اصلاح است؛ لذا نرخ تورم و بیکاری هم رو به کاهش است.

صرافان رتبه بندی می‌شوند

مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت از اجرایی شدن رتبه‌بندی اعتباری صرافان به خواست بانک مرکزی خبر داد و گفت: میزان دسترسی صرافان به منابع ارزی و همچنین مجوزهای فعالیت آن‌ها به رتبه‌ اعتباری آن‌ها در سامانه رتبه بندی منوط می‌شود.

موفقیت بازار متشکل ارزی در گرو حذف تعیین قیمت در کشورهای همسایه

رئیس کنفدراسیون صادرات می گوید: بازار متشکل ارزی مشروط به مدیریت بازار حاشیه ای اسکناس و همچنین کوتاه کردن دست بازار کشورهای همسایه در تعیین قیمت، موفق خواهد بود.

روابط عمومی بانك مركزی: سامانه نیما ریسک‌های معمول تجارت را پوشش نمی دهد

در پی انتشار مطلبی در یکی از خبرگزاری ها با عنوان «تخلف چند صد میلیاردی صرافان در سامانه نیما»، روابط عمومی بانک مرکزی، توضیحاتی را به‌منظور تنویر افکار عمومی و روشنگری در فضای رسانه‌ای اعلام کرد.

سهم تقریبا صفر دلار در معاملات وارداتی سامانه نیما/سهم ۱۰ درصدی در معاملات فروش ارز صادراتی +نمودار

بررسی ها نشان می دهد سهم دلار از معاملات خرید ارز بابت واردات در سامانه نیما حدود ۰.۲ درصد و در معاملات فروش ارز صادراتی حدود ۱۰ درصد است.

همگرایی نرخ نیمایی با بازار آزاد/ کارنامه «نیما» در سال جدید

رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید که نرخ بازار آزاد با سامانه نیما بسیار نزدیک شده و فعالان بازار ارز نیز آن را تائید می‌کنند؛ بر همین اساس، اکنون سامانه نیما برای رانت‌جویان، جذابیت سابق را ندارد.

جزییات تازه از بازارمتشکل ارزی

مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اشاره به جزییاتی از نحوه فعالیت این بازار گفت: سامانه ارز نیما و بازار متشکل ارزی در کوتاه مدت به صورت موازی حرکت می کنند، اما در نهایت طبیعی است که یکی شوند.

ابلاغ بسته چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات

وزارت صنعت، معدن و تجارت بسته جدید چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات در سال جاری را ابلاغ کرد.

حذف ارز ۴۲۰۰تومانی تا پایان هفته؟!

نماینده شورای اقتصادی سران قوا با بیان اینکه روز پنجشنبه ستاد اقتصادی سران سه قوه به‌منظور تعیین تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰تومانی تشکیل جلسه می‌دهد، گفت: در این باره دو سناریو مطرح است.