چرا-قیمت-کالاها-با-کاهش-نرخ-ارز-پایین-نمی‌آید.jpg

چرا قیمت کالاها با کاهش نرخ ارز پایین نمی آید؟

تاریخ انتشار: ۳۰ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۳:۰۸

پژوهشگر اقتصاد ایران: در روزهای اخیر با کاهش محسوس نرخ دلار در بازار آزاد این گزاره به کرات از زبان مسولین دولتی و نمایندگان مجلس شنیده می شود که با کاهش نرخ ارز به زودی قیمت کالاها هم کاهش محسوس خواهد یافت. برای قضاوت در باره این گزاره لازم است چند مساله به دقت مورد توجه قرار گیرد.

تکذیب.jpg

تكذيب نرخ از پیش تعیین شده ارز در بازار متشكل ارزی

تاریخ انتشار: ۲۹ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۵:۲۸

برخي سایت‌ها و کانال‌های خبری با اعلام شروع به كار بازار متشكل ارزی از روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸ با یک نرخ مشخص ارز، اخبار نادرستی را منتشر كرده اند.

پیامدهای-نوسان-نرخ-ارز.jpg

بررسی پیامد‌های نوسانات نرخ ارز

تاریخ انتشار: ۲۶ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۳:۲۴

با فرض پذیرش این موضوع که بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالت نمی‌کند و مجموعه اقدامات بانک مرکزی در راستای کاهش نرخ ارز موثر واقع شده، می‌توان عقب‌‌نشینی قیمت‌ها در بازار ارز و بازگشت آن به شرایط قیمتی بهمن ماه سال گذشته را مثبت قلمداد کرد.

رییس-بانک-مرکزی.jpg

همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم

تاریخ انتشار: ۲۵ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۴:۳۶

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز دخالتی نمی‌کند و باید شاخص‌های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را تعیین کند، گفت: از دو ماه قبل به دلیل تخلیه شوک ارزی، شاخص‌های اقتصادی رو به اصلاح است؛ لذا نرخ تورم و بیکاری هم رو به کاهش است.

صرافان-رتبه-بندی-می‌شوند.jpg

صرافان رتبه بندی می‌شوند

تاریخ انتشار: ۲۲ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۳:۳۰

مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت از اجرایی شدن رتبه‌بندی اعتباری صرافان به خواست بانک مرکزی خبر داد و گفت: میزان دسترسی صرافان به منابع ارزی و همچنین مجوزهای فعالیت آن‌ها به رتبه‌ اعتباری آن‌ها در سامانه رتبه بندی منوط می‌شود.

موفقیت-بازار-متشکل-ارزی.jpg

موفقیت بازار متشکل ارزی در گرو حذف تعیین قیمت در کشورهای همسایه

تاریخ انتشار: ۱۷ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۲:۲۴

رئیس کنفدراسیون صادرات می گوید: بازار متشکل ارزی مشروط به مدیریت بازار حاشیه ای اسکناس و همچنین کوتاه کردن دست بازار کشورهای همسایه در تعیین قیمت، موفق خواهد بود.

n82730517-71990855.jpg

روابط عمومی بانك مركزی: سامانه نیما ریسک‌های معمول تجارت را پوشش نمی دهد

تاریخ انتشار: ۱۰ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۳:۱۹

در پی انتشار مطلبی در یکی از خبرگزاری ها با عنوان «تخلف چند صد میلیاردی صرافان در سامانه نیما»، روابط عمومی بانک مرکزی، توضیحاتی را به‌منظور تنویر افکار عمومی و روشنگری در فضای رسانه‌ای اعلام کرد.

سهم-دلار-در-معاملات-وارداتی-ارز.jpg

سهم تقریبا صفر دلار در معاملات وارداتی سامانه نیما/سهم ۱۰ درصدی در معاملات فروش ارز صادراتی +نمودار

تاریخ انتشار: ۹ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۳:۱۰

بررسی ها نشان می دهد سهم دلار از معاملات خرید ارز بابت واردات در سامانه نیما حدود ۰.۲ درصد و در معاملات فروش ارز صادراتی حدود ۱۰ درصد است.

همگرایی-نرخ-نیمایی-با-بازار-آزاد.jpg

همگرایی نرخ نیمایی با بازار آزاد/ کارنامه «نیما» در سال جدید

تاریخ انتشار: ۵ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۴:۵۰

رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید که نرخ بازار آزاد با سامانه نیما بسیار نزدیک شده و فعالان بازار ارز نیز آن را تائید می‌کنند؛ بر همین اساس، اکنون سامانه نیما برای رانت‌جویان، جذابیت سابق را ندارد.

بازار-متشکل-ارزی-2.jpg

جزییات تازه از بازارمتشکل ارزی

تاریخ انتشار: ۳ /۴/ ۱۳۹۸   |   ۱۴:۲۵

مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اشاره به جزییاتی از نحوه فعالیت این بازار گفت: سامانه ارز نیما و بازار متشکل ارزی در کوتاه مدت به صورت موازی حرکت می کنند، اما در نهایت طبیعی است که یکی شوند.

۱...۳۴۵۶ ... ۴۱