راهکارهایی برای تثبیت بازار ارز
 

 

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت ساماندهی صرافی‌ها و جلوگیری از فعالیت صرافی‌های غیرمجاز گفت که تک نرخی کردن و تثبیت قیمت ارز از نوسانات در این بازار جلوگیری خواهد کرد.

احمد انارکی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: «آقای سیف (رییس کل بانک مرکزی) سال گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس گفتند که بخشی از نوسان بازار ارز مربوط به آغاز سال نو میلادی است و در بهمن‌ماه قیمت کاهش پیدا می‌کند. ما می‌دانستیم اگر بازار ارز کنترل نشود و به پایان سال نزدیک شویم، دوباره این اوضاع پیش می‌آید. کمیسیون اقتصادی چندین مرحله با وزیر اقتصاد و آقای سیف جلساتی را برگزار کرد و ‌آنها قول کنترل بازار را دادند، اما متاسفانه شب عید این نوسانات دوباره اتفاق افتاد و قیمت دلار به بالای پنج هزار تومان رسید.»

وی با بیان اینکه «نوسان بازار ارز تبعات تورم‌زایی به‌دنبال دارد» یادآور شد: « در حال حاضر، مهمترین موضوع تثبیت قیمت ارز است. آقای روحانی هم از ابتدا بر این موضوع تاکید داشته و دولت اول ایشان هم در این زمینه موفق بوده است. به هر حال، ارز دست دولت است و دولت می‌تواند بازار را تنظیم کند.»

نماینده مردم رفسنجان در مجلس ادامه داد: «دولت و مجلس باید پای کار بیایند و قیمت واقعی ارز را مشخص کنند. بعد از آن تثبیت و تک نرخی شدن می‌تواند از نوسانات در بازار ارز جلوگیری کند تا این نوسان یک حد مجاز داشته باشد. راهکار دیگر سپرده‌گذاری ارزی و دادن سود است. در حال حاضر، مردم دلارهایشان را در خانه نگه می‌دارند و ما نیاز به اعتمادسازی داریم که این دلارها در بانک‌ها سپرده‌گذاری شوند.»

انارکی محمدی با اشاره به وجود ۳۰۰ صرافی مجاز در کشور یادآور شد: «چندین برابر این صرافی‌ها، صرافی غیرمجاز و زیرپله‌ای داریم که ساماندهی آنها می‌تواند بر وضعیت بازار ارز اثرگذار باشد؛ ضمن اینکه در توزیع ارز هم باید دقت بیشتری شود. همین صف کشیدن جلوی صرافی‌ها از نظر روانی برای مردم ولع ایجاد می‌کند. نمی‌توان توزیع ارز را به چند صرافی معدود سپرد و عرضه آن را منوط به داشتن شناسنامه، بلیط و ویزا کرد، بلکه ارز باید در همه صرافی‌های مجاز در دسترس قرار گیرد تا تقاضای کاذب ایجاد نشود.»

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: «این کمیسیون هفته آینده در اولین جلسات خود بررسی وضعیت بازار ارز و نظارت بر بازار را در دستور کار خواهد داشت.»