تامین ارز برای واردات کالا و خدمات در مناطق آزاد
اطلاعیه شماره 10 بانک مرکزی درخصوص یکسان‌سازی نرخ ارز

 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در راستای اجرای تصویب‌نامه شماره 4353/ت/55300 مورخ 1397/1/22 هیات وزیران مبنی بر تعیین سیاست‌های جدید ارزی، کلیات تامین ارز برای واردات کالا و خدمات از خارج از کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی به شرح زیر اعلام شده است:

  • ​واردات کالا و خدمت از خارج از کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی مشمول بخش اول مجموعه مقررات ارزی می‌باشد.
  • رفع تعهد ارزی واردکنندگان کالا و خدمت به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی منوط به ارائه پروانه ترخیص قطعی کالا و یا اصل صورتحساب‌­های قطعی انجام کار و ارائه تاییدیه کارفرما (در موارد خدماتی) است.

چنانچه سررسید اعتبارات اسنادی / بروات اسنادی مدت‌دار که به مقصد مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی گشایش /ثبت شده­اند، بعد از تاریخ 1397/1/21 باشد، تامین ارز آنها پس از انجام ثبت خدمت در بانک عامل امکان‌­پذیر خواهد بود. 

جزییات و ضوابط مربوط به تامین ارز برای واردات کالاها و خدمات از خارج از کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی، طی بخشنامه به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.