6/2 میلیارد دلار ارز در سامانه نیما تخصیص یافت
 

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هیچ نگرانی از تامین ارز متقاضیان وجود ندارد، گفت: از ابتدای فعالیت سامانه نیما در 22 فرودین ماه امسال برای تامین مالی تجارت خارجی کشور تا 18 اردیبهشت ماه، بیش از 6/2 میلیارد دلار ارزهای مختلف تخصیص داده شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ولی الله سیف روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیات دولت به خبرنگاران ایرنا و واحد مرکزی خبر گفت: این میزان تخصیص ارز در کمتر از یک ماه، نشان دهنده نبود محدودیت برای نیازهای متقاضیان است.

وی ادامه داد: همچنین، در مدت یادشده بیش از چهار میلیارد دلار منابع ارزی تامین شده و صادرکنندگان نیز 1/2 میلیارد دلار به نظام بانکی واگذار کرده اند که نشان می دهد مسیر در شرایط عالی قرار دارد.

رییس بانک مرکزی اضافه کرد: مقرر شده هر فردی ارز خود را به سامانه نیما ارائه دهد و در مدت 24 ساعت خریداری نداشته باشد، بانک مرکزی با قیمت 4200 تومان آن را خریداری نماید.

سیف گفت: با توجه به شرایط کنونی، رضایت قابل توجهی از وضعیت موجود حاصل شده است و در روزهای آینده نیز شرایط بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: برای پوشش کافی تامین ارز در سامانه نیما، فهرستی از نیازهای منطقی و قابل قبول تهیه کردیم تا در کمیته مورد نظر تصمیم گیری شود.

رییس کل بانک مرکزی افزود: در جلسه دیروز با حضور ذینفعان بازار ارز از جمله واردکنندگان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان، اعلام شد تصمیم های جدید درباره ارز، استقرار نسبی مناسبی را با توجه به زمان اندک انجام کارها، ایجاد کرده و آرامش نسبی به وجود آورده است.

سیف ادامه داد: از همه ذینفعان خواسته شده پیشنهادهای خود را برای بهبود وضعیت موجود با بانک مرکزی در میان بگذارند تا با گذشت زمان، مسیر تکامل طی شود.

 
به گونه ای عمل می کنیم که اقتصاد کشور مصون باشد
 

وی درباره تمهیدات انجام شده نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا گفت: برنامه ریزی لازم از 22 فروردین ماه امسال انجام شده و شرایط ارزی کشور تحت کنترل قرار دارد؛ همچنین به گونه ای عمل می کنیم که اقتصاد کشور از هرگونه فضاسازی از مصونیت لازم برخوردار باشد.

وی افزود: جلسه امروز دولت درباره اقدامات دولت نسبت به نقض برجام از سوی رییس جمهوری آمریکا اختصاص داشت.
سیف با اعلام اینکه در یک سال و نیم گذشته دولت آمریکا هیچ اقدامی برای پایبندی به تعهداتش انجام نداده بود، اظهارداشت: واشنگتن تلاش کرده با فضاسازی و ایجاد التهاب، اقتصاد ما را تحت تاثیر قرار دهد.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: دولت ترامپ تلاش دارد با کمترین زحمت و ایجاد هزینه های زیاد برای ما، بیشترین بهره برداری را کند.

وی در پاسخ به اینکه نقض برجام از سوی آمریکا چه تاثیری در تعهدات ارزی و قراردادهای کشور دارد، گفت: آن برنامه ها مسیر خود را طی می کند و تاثیر محسوسی نخواهد داشت.

سیف ادامه داد: برنامه ریزی های انجام شده در ستاد اقتصادی ادامه خواهد یافت و مسائل ارزی کشور در منابع و مصارف و ارز مورد نیاز صادرات تحت کنترل است.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: در این زمینه بررسی های زیادی انجام شده و همه احتمال ها در نظر گرفته شده است؛ در جلسه آینده دولت، درباره برخی از مواردی که تقسیم کار شده، بررسی های لازم انجام خواهد شد.