محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز کشور وجود ندارد
 

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه آنچه در مساله برجام پیش آمد یک فرصت ملی است، گفت: هیچ مشکل و محدودیتی در تامین ارز مورد نیاز بخش های مختلف از جمله حوزه صنعت وجود ندارد و باید از فرصت به وجود آمده برای تقویت توسعه یافتگی اقتصادی کشور استفاده کرد.

به گزارش ایرنا، حسن یونس سینکی عصر روز دوشنبه در جلسه شورای مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت قم و تشکل های صنفی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان، افزود: اتفاقی که در حوزه نرخ ارز رخ داده است اقتصادی نیست و قیمت آن نسبت به گذشته گران نشده و حتی کاهش هم پیدا کرده است؛ نرخ دلار قبل از تک نرخی شدن آن چهار هزار و 850 تومان بود، اما اکنون هر دلار با قیمت چهار هزار و 200 تومان مبادله می شود.

وی با بیان اینکه برای طراحی سامانه نیما از مدت ها قبل، اقدام های لازم صورت گرفته است، گفت: برای تامین ارز مورد نیاز کشور نه تنها اکنون، بلکه تا سال های آینده نیز مشکلی وجود ندارد و ذخایر ارزی کشور توانایی پاسخگویی به نیازهای بخش های مختلف را دارد.

وی ادامه داد: مشکلاتی که برخی اوقات در سامانه نیما مشاهده می شود، قابل حل است و می توان هر کدام از آنها را به صورت مصداقی برطرف کرد.

سینکی گفت: رسالت دولت در اجرای سیاست های ارزی، استمرار توسعه یافتگی و آرامش کشور و هیچ گاه ارز برای دولت دستمایه سود آوری نبوده است.

وی افزود: می دانیم که سیاست های اعمال شده در زمینه اختصاص ارز، مشکلاتی را به وجود آورده است، اما این مساله با مشارکت اجتماعی همه بخش های کشور در آینده نزدیک به طور کامل برطرف می شود و دغدغه خاصی اقتصادی خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی ادامه داد: برجام و خروج آمریکا از آن تنها یک تصمیم اقتصادی نبود و نمی توان به آن به صورت تک بعدی نگاه کرد.

معاون وزیر صنعت گفت: برجام یک فضای آرامش بخش ایجاد کرد که روند توسعه کشور را سرعت بخشید و باعث باثبات شدن امنیت ملی و کاهش هزینه های تولید شد، حال رفتار زشت رئیس جمهوری یک کشور در مقابل آن را باید با استفاده از ظرفیت های ملی پاسخ داد.

وی بیان کرد: در دنیای امروز اقتصاد و سیاست با هم وابستگی های شدید دارند و در این شرایط ما باید با بکارگیری روش های جدید با تهدیدهای دشمن مقابله کنیم.

وی ادامه داد: درسال های اخیر ظرفیت های اقتصادی کشور بسیار بهبود یافت و تورم 46 درصدی که از بین برنده هر سیاست اقتصادی بود، مهار شد.

سینکی با اشاره به جایگاه بسیار مهم حوزه صنعت، معدن و تجارت درفضای اقتصادی کشور، گفت: مقابله با قاچاق و تک نرخی کردن نرخ ارز، سیاست های راهبردی برای ساماندهی به بازار ارز هستند و مدیریت آن را پویا می کنند.

وی افزود: از زبان وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی اعلام می کنم، هیچ مشکلی برای تامین ارز مورد نیاز کشور وجود ندارد و ما می توانیم مشکلات سامانه نیما را برای تخصیص ارز به متقاضیان حل کنیم.

وی ادامه داد: توسعه یافتگی کشور با مشارکت بخش خصوصی و بهره مندی از عقل جمعی جامعه سرعت می یابد و در همین رابطه به همه فعالان اقتصادی اعلام می کنیم دغدغه ای برای تامین ارز مورد نظر خود نداشته باشند.

معاون وزیر صنعت گفت: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته، نرخ ارز گران نخواهد شد و فعالان اقتصادی می توانند ارز مورد نظر خود را با قیمت تعیین شده چهار هزار و 200 تومان تامین کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شعار سال در حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و افزود: راهکار تحقق این شعار تنها اقتصادی نیست و باید تمام ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی جامعه برای هویت بخشی به آن بسیج شود.

وی ادامه داد: هرکس در هرکجای دنیا پرچم کالای ایرانی را برپا کند، مورد حمایت ماست و تمام ظرفیت های اقتصادی کشور در این راستا بسیج شده اند.

سینکی با اشاره به لزوم آرامش بخشی به جامعه گفت: از رسانه های مختلف و از جمله صدا و سیما می خواهیم در ارائه آمارهای اقتصادی به جامعه توجه لازم را به خرج دهد تا مطالب به اشتباه در اختیار مردم قرار نگیرد.

وی همچنین با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع صنعت، نیست، افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده برای صنعت قابل دفاع نیست و باید دراین خصوص بانمایندگان مجلس مذاکره کرد تا قانون تغییر کند، دولت نیز نسبت به این مساله بی تفاوت نیست و پیشنهادهای اصلاحی خود را به نهادهای قانون گذار ارائه داده است.