رشد نقدینگی باعث التهاب بازار ارز و سکه/نقدینگی درست هدایت نمی شود

 

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: متأسفانه حجم نقدینگی درست هدایت نمی شود و در نهایت با تک نرخی کردن ارز و حذف بازار آزاد ارز، این بازار را بدتر می کنیم.

 

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، بهرام شکوری اظهار داشت: ریشه بالا رفتن پایه پولی و افزایش نقدینگی در کشور به سیاست های پولی و مالی بانک مرکزی بر می‌گردد.

وی با بیان اینکه انتشار اسکناس های بدون پشتوانه به دامن زدن تورم در کشور کمک می‌کند، افزود: در برهه‌ای از زمان حجم نقدینگی وارد بازار مسکن شد و اکنون وارد بازار سکه و ارز شده است.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: ما عملا به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی هستیم اما نتوانستیم بیش از 12 میلیارد دلار سرمایه گذارخارجی جذب کنیم؛ در مقابل حجم نقدینگی در کشور 400 میلیارد دلار است.

شکوری با اشاره به اینکه ما به عنوان حاکمیت می توانیم حجم نقدینگی را به سمت تولید ببریم تا باعث افزایش اشتغال، تولید، صادرات و درآمدهای ارزی شود، افزود: اگر نقدینگی درست هدایت نشود مشکلات زیادی را برای مردم و فعالین اقتصادی ایجاد می‌کنیم.

شکوری افزود: ارز 4200 تومانی که دولت با مشکلات فراوان از صادرات غیر نفتی مانند پتروشیمی و فولاد حاصل می کند در واقع خرج واردات محصولات غیر ضروری شد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با اشاره به تک نرخی شدن قیمت ارز گفت: وقتی در بازار محدودیت صورت گیرد فساد ایجاد می شود؛ باید بازار موازی ارز ایجاد می کردیم و دولت ارز را خرج کالاهای اساسی خود کند.

شکوری با اشاره به اینکه باید صرافی ها باز شوند زیرا در زمان تحریم ها کمک به جابه جایی پول می کردند، گفت: در بازاری که صرافی ها فعالیت کنند، باعث توسعه صادرات می شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم عرضه مناسبی از ارز داشته باشیم قیمت آن تعدیل می شود، افزود: ضرورتی ندارد برای واردات موبایل ارز 4200 تخصیص دهیم.

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه اخلالگران بازار ارز باید شناسایی و معرفی شوند، ادامه داد: بزرگترین اقدام این است که ستاد اقتصاد مقاومتی در اتاق بازرگانی فعال شود و نمایندگان 3 قوه حضور داشته باشند تا از تمام ظرفیت های کارشناسی استفاده شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران افزود: تولیدکنندگان در سامانه نیما مجبور به پرداخت نقد وجه هستند که مسیر درستی نیست و تولید کننده را به بخش خطا سوق می دهیم، زیرا در گذشته پول را مدت دار و نسیه پرداخت می کردند اما در سامانه نیما مجبو به پرداخت وجه نقدی هستیم.

وی تاکید کرد: باید نرخ بازده تولید را بیشتر کنیم تا برای مردم جذابیت ایجاد شود و به جای اینکه پول و سرمایه خود را به بازار سکه و ارز ببرند، به تولید سوق دهند.