علیرضا رحمتی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: در شرایط کنونی خبر اقتصادی خاصی در کشور با توجه به رسیدن به روزهای پایانی سال به گوش نمی رسد که این موضوع تاثیر زیادی بر کم حجم شدن معاملات بورس گذاشته است.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص مشکلات بورس تصریح کرد: یکی از این مشکلات بازار سهام مربوط به اقتصاد کلان کشور و نیز تصمیمات دولت است که از جمله آنها می توان به تعیین نرخ سود بانکی اشاره کرد.
وی افزود: بازار سرمایه مکانی است که در آن عرضه و تقاضای کالاهایی مانند سهام و اوراق بهادار شرایط معامله را تعیین می کند، بنابراین باید عوامل مختلفی که این بازار را تحت تاثیر قرار می دهد مورد توجه قرار دهیم.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: تعیین نرخ سود بانکی به عنوان یک عامل بیرونی تاثیرگذار بر بازار سرمایه باید متناسب با تورم باشد اما در حال حاضر نرخ سود بانکی 10 درصد بالاتر از تورم است.
وی اذعان داشت: با این وجود تا زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد اعتماد مردم به سیستم بانکی بیشتر از بورس خواهد بود و سود بدون ریسک و بدون مالیات بانکها، مانع از ورود نقدینگی به بورس می شود.
رحمتی در ادامه یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در شرایط کنونی بازار سرمایه را  رسیدن به توافق در مذاکرات هسته ای برشمرد و گفت: تا زمانی که در این مذاکرات به توافق نرسیم بازار بورس تحت تاثیر این مولفه خواهد بود.
وی در ادامه تصریح کرد: بررسی روند یکساله معاملات بازار سرمایه نشان می دهد ارزش بازار فرابورس و بورس در اسفندماه 92 حدود 500 هزار میلیارد تومان بوده که این رقم اکنون به 344 هزار میلیارد تومان رسیده است و این موضوع حکایت از ریزش حدود 33 درصدی ارزش بازار سرمایه در یکسال گذشته دارد.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که در شرایط کنونی بورس برای رونق، نیازمند پول قدرتمند است گفت: از سوی دیگر بررسی رفتار معامله گران حکایت از توجه آنها به سهام شرکتهای کوچک بورسی دارد.
وی در پایان به سهامداران توصیه کرد: بهترین استراتژی در شرایط کنونی بازار، حفظ و نگهداری سهام و همچنین خرید در قیمتهای مناسب با هدف بهینه کردن سبد است که سهامداران باید با دانش و استفاده از مشورت اقدام به این کار کنند.
انتهای پیام/