اخبار دوره جدید تحریم
 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسین ادیب معتقد است در دوره قبل تحریم ها، بخش پتروشیمی‌ ایران عمدتا تحریم شد اما در دور جدید تحریم، بخش پتروشیمی‌ تحریم نیست و این اثر تحریم ها را بر نرخ ارز کمرنگ می کند.

دیگر نظرات این پژوهشگر ریسک را در ادامه و در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم بخوانید.

 

 

تحریم بر صادرات نفت ایران چه تأثیری دارد؟
 

ادیب: ترامپ اعلام کرد کاهش صادرات نفت ایران در سطحی اعمال می‌شود که باعث افزایش قیمت نفت نشود.

 

اکنون وضع صادرات نفت جهان چگونه است؟
 

ادیب: در چهار مورد صادرات نفت کاهش یافته و این کار اعمال تحریم علیه ایران را محدود می کند:

١- صادرات نفت ونزوئلا یک میلیون بشکه کاهش یافته است.

٢- صادرات نفت لیبی از یک میلیون بشکه به 350 هزار بشکه کاهش یافته.

٣- صادرات نفت از طریق خط لوله از کانادا به آمریکا، 85 درصد کاهش یافته است.

4- صادرات نفت از عربستان از ماه آینده، 500 هزار بشکه کاهش می یابد.

 

در دور جدید تحریم ها، بخش پتروشیمی تحریم نیست
 

تحریم بخش پتروشیمی ایران در دور جدید تحریم ها چگونه است؟

ادیب: در دوره قبل تحریم ها، بخش پتروشیمی‌ ایران عمدتا تحریم شد اما در دور جدید تحریم، بخش پتروشیمی‌ تحریم نیست و این اثر تحریم ها را بر نرخ ارز کمرنگ می کند.

 

هیچ کدام از صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نیست
 

تحریم ها بر صنایع ارز محور ایران چه تأثیری دارد؟

ادیب: به استثنای 7 کارخانه سیمان و فولاد مبارکه، هیچ کدام از صنایع ارز محور ایران مشمول تحریم نیست.

 

شرکت هایی تحریم شدند که بنا بود فعالیت اقتصادی را کنار بگذارند
 

تحریم بخش دفاعی ایران چگونه است؟

ادیب: برای پاسخ به این سوال به بخش هایی از مصاحبه وزیر دفاع ایران اشاره می کنم: «فعالیت‌‌های اقتصادی بخش‌های مرتبط با نیروهای مسلح اکثرا واگذار شده و یا در حال واگذاری است. همانگونه که قبلاً گفته شده است برابر سیاست‌های اتخاذ شده و در راستای اصل 147 قانون اساسی، نیروهای مسلح در زمان صلح از ظرفیت‌های خود برای سازندگی و توسعه کشور استفاده خواهند کرد. براساس تدابیر اتخاذ شده، فعالیت‌های اقتصادی بخش‌های مرتبط با نیروهای مسلح مثل بنیادهای تعاون ساماندهی شده و اکثر آنان واگذار شده و یا در حال واگذاری است.»

نکته مهم براین اساس این است که محور شرکت‌هایی که تحریم شده اند، شرکت‌هایی که قرار است فعالیت اقتصادی را کنار بگذارند و این عجیب است، شرکت هایی که قرار است فعالیت را کنار بگذارند تحریم می شوند.

 

تحریم به بخش بانکی صادرات نفت آسیب نمی زند
 

تحریم های امریکا چه اثری روی بخش بانکی صادرات نفت دارد؟

ادیب: بانک ملت تحریم شد و نظر به اینکه بانک ملت، امور بانکی شرکت نفت را انجام می داد این می توانست باعث اخلال شود اما در چند سال اخیر بانک خاورمیانه، به خدمات بانکی در بخش نفت پرداخته و اخلال را جبران می کند. بانک خاورمیانه از شمول تحریم خارج شده؛ بنابراین، تحریم به بخش بانکی صادرات نفت آسیب نمی زند.

 

12 بانک ایرانی تحریم نشده اند
 

چه بانک هایی تحریم نشدند؟

ادیب: دوازده بانک تحریم نشدند و فعالیت بانکی در چهار چوب سوئیفت به وسیله این ١٢ بانک اخلالی در تجارت خارجی ایجاد نمی کند، اتفاقا بانک هایی که تحریم شدند با بازل ٣ مشکل دارند. بازل ٣ مقررات جهانی بانکداری است که بانک های ایرانی با آن مشکل دارند و حتی اگر تحریم نباشند نیز امکان مراوده بانکی کم است. بانک هایی که تحریم نشدند مشکل کمتری با بازل ٣ دارند و بانک هایی که تحریم شدند بیشتر با بازل ٣ مشکل دارند.

 

در دور قبلی تحریم، کاهش صادرات نفت ایران سمبولیک بود
 

صادرات نفت با تحریم چگونه است؟

ادیب: صادرات نفت در سال ٩١ هم مشمول تحریم شد و آمارهای جهانی که حجم صادرات نفت ایران را اعلام می کرد از کاهش صادرات نفت به ١.٣ میلیون بشکه در سال ٩١ حکایت داشت، اما صحیح ترین منبع برای اعلام صادرات نفت ایران، نماگرهای بانک مرکزی است که آمار صادرات نفت ایران را بر اساس پول واریزی به خزانه منعکس می کند. این نماگر در سال 1390 نشان می دهد که صادرات نفت ایران ٢ میلیون بشکه است و در سال ١٣٩١ بالغ بر ١.٩ میلیون بشکه، یعنی فقط 100 هزار بشکه کاهش یافته است؛ یعنی در دور قبلی تحریم، کاهش صادرات نفت ایران سمبولیک بود.