افزایش تقاضای ارز در پایان سال میلادی طبیعی است
 

دبیرکل کانون صرافان افزایش تقاضا برای حواله‌های ارزی از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در پایان سال میلادی را امری طبیعی عنوان کرد.

رضا ترکاشوند در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: با توجه به تسویه‌های تجاری پایان سال میلادی، افزایش تقاضا برای حواله‌های ارزی و مسافرت‌ها از بانک‌ها و صرافی‌های مجاز امری طبیعی و بدیهی است.

وی گفت: پس از اتمام تعطیلات سال نو میلادی و با فروکش کردن تقاضای یاد شده و افزایش عرضه ارز صادرکنندگان غیرنفتی، عرضه ارز به سمت اقتصاد کشور به‌طور چشمگیری تقویت می‌شود و اثرات مثبت خود را بر نرخ ارز خواهد گذاشت.

 

 

بنا بر  این گزارش، بازار ارز از ابتدای سال جاری با نوسانات زیادی همراه شد و قیمت ارز در بازار به سرعت رو به افزایش رفت، اما در ادامه با اجرای سیاست‌های جدید ارزی در بانک مرکزی، قیمت ارز به تدریج کاهش یافت؛ تا جایی که طی چند روز اخیر ثبات بر این بازار حاکم شده است.

به نظر می‌رسد برخی دلالان و سودجویان این بازار می‌خواهند، با تحریک بازار این موضوع را به مردم القا کنند که قیمت واقعی ارز بالاتر از ارقام فعلی است و بار دیگر نوسانات هیجانی را بر این بازار حاکم و در این میان خودشان از فرصت به وجود آمده سواستفاده کنند.

در همین راستاست که دبیرکل کانون صرافان برای جلوگیری از هرگونه تحریک غیرواقعی بازار ارز، افزایش تقاضا در پایان سال میلادی را طبیعی عنوان کرده و معتقد است که با گذر این زمان، قطعا میزان ورود ارز به کشور افزایش پیدا می‌کند و اثرات مثبتی بر بازار خواهد گذاشت.