جزئیات فعالیت بازار متشکل معاملات ارز/ امکان معامله حواله‌های ارزی
 

 رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با تشریح جزئیات فعالیت بازار متشکل معاملات ارز تاکید کرد: کارکرد این بازار مانند مکانیزم بازارگردانی است و امکان راه‌اندازی بازار حواله‌های ارزی نیز در آن وجود دارد.

به گزارش ایلنا، کوروش پرویزیان درباره برگزاری مجمع موسس بازار متشکل معاملات ارز و تعیین سهم ۲۰ میلیارد تومانی برای هریک از اعضا گفت: در حال حاضر، ابزارهای مختلفی در حال طراحی در بازار پولی کشور است که یکی از آنها نیز بازار متشکل معاملات ارز است که مجمع آن برگزار شد و فرآیندهای مربوط به ثبت آن نیز، در حال انجام است.

 

 

وی با بیان اینکه با راه‌‌اندازی این بازار، معاملات نقدی ارز به طور شفاف انجام خواهد شد، اظهار داشت: البته این امکان وجود دارد که بازار حواله نیز در بازار متشکل معاملات ارز راه‌‌اندازی شود؛ ولی در مقطع فعلی، حسب هماهنگی بین اعضای مجمع، تنها معاملات نقدی را در برمی‌‌گیرد.

این مقام مسئول در نظام بانکی، راه‌‌‌اندازی این بازار را مکمل اقدامات دیگر دولت در جهت ساماندهی بازار ارز دانست و تصریح کرد: ابزارهای جدید بانک مرکزی از جمله حساب سپرده ارزی یا سپرده ارزی مبتنی بر ریال که امکان خرید و فروش اوراق آن در بازار وجود دارد، ابزارهای مکملی هستند که می‌‌‌تواند به کسانی که نیازهای واقعی ارزی دارند، کمک کند.

پرویزیان ادامه داد: این ابزارها می‌‌‌تواند به افرادی که نیاز واقعی ارزی دارند یا در ارتباط با حفظ ارزش‌‌های دارایی خود نگران هستند، به طور شفاف و روشن پاسخ دهد.

وی درباره نحوه کشف قیمت ارز در بازار متشکل معاملات ارزی خاطرنشان کرد: مکانیزم این بازار مانند بازار اوراق و سرمایه است؛ بر این اساس، افراد پیشنهاد قیمت می‌‌دهند و افرادی که خواهان خرید هستند، می‌‌توانند به طور همزمان قیمت را رویت کرده و پس از آن، ارز مورد نظر را خریداری یا از آن صرف نظر کنند. در حقیقت یک مکانیزم بازارگردانی برای بازار متشکل معاملات ارزی پیشنهاد شده است و پیشنهاد کرده‌‌ایم که به جز بانک‌‌های دولتی و صرافی‌‌های وابسته به آنها، سایر بازیگران نیز بتوانند وارد شوند.