دانستنی‌های ضروری درباره انواع ارز مسافرتی در نوروز 98

 

همیشه در روز‌های آخر سال قیمت انواع ارز در بازار بالا می‌رود و کار برای خرید ارز سخت می‌شود. مخصوصا وقتی کار به تشکیل صف جلوی صرافی‌ها برسد. به این ترتیب خیلی‌ها از همین حالا اقدام می‌کنند و برای آن روز‌ها اسکناس می‌خرند. اگر می‌خواهید به سفر خارجی بروید، بهتر است از همین حالا اقدام کنید، اما اینکه چه نوع ارزی بخرید، چقدر از آن بخرید و با خود به سفر ببرید، از جمله مسائلی است که می‌تواند بسته به زمان و مکان تغییر کند. در گزارش پیش رو سفر به چهار کشور محبوب ایرانی ها را به عنوان متر و معیار در نظر گرفته ایم. فراموش نکنید که بحث ارز مسافرتی کاملا فرق می‌کند و در این گزارش تنها اسکناس‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که مسافر به عنوان خرجی به شکل جداگانه خریداری می‌کند و همراه خود می‌برد.

 

 

سفر به چین؛ یوان بخرم یا دلار؟
در خیابان‌های تهران و شهر‌های توریستی راه به راه گردشگر چینی می‌بینید. همانقدر که ایران برای چینی‌ها جذاب است، چین هم برای ایرانی‌ها عجیب و خاص به نظر می‌رسد؛ بنابراین خیلی از ایرانی‌ها برای تعطیلات نوروزی خود عزم سفر به شهر‌های معروفی مثل پکن، شانگ‌های و گوانگ ژو می‌کنند. برای این سفر اولین مقدمه‌ای که به نظر می‌رسد داشتن بودجه‌ای چند میلیونی است. چیزی که ممکن است در همان ابتدا فکرش را بکنید، داشتن واحد پولی چین است. احتمالا بدانید که واحد پول چین، «یوان» است. همین الان اگر برای خرید یوان به بازار مراجعه کنید می‌بینید، قیمت این ارز چیزی حول و حوش هزار و ۹۵۰ تومان است. به یک آژانس هواپیمایی تماس می‌گیریم تا ببینیم وقتی برای تور چین اقدام کنیم، آیا به یوان نیاز داریم یا به دلار؟ آن‌ها به ما می‌گویند باید دلار ببرید، اما این را هم تاکید می‌کنند که می‌توانیم برای گرفتن یوان هم اقدام کنیم، اما چون دسترسی‌ها به دلار بیشتر است، خوب طبیعی است که انتخاب دلار عاقلانه‌تری باشد. از او درباره ارز مسافرتی می‌پرسیم. او هم می‌گوید به ازای هر مسافر هزار یورو، ارز مسافرتی پرداخت می‌شود.

سفر به امارات؛ درهم بخرم یا دلار؟
سفر به دوبی یکی از معمول‌ترین سفر‌های خارجی ایرانیان به کشور‌های منطقه است. آنقدر هم در شبکه‌های ماهواره‌ای و در آژانس‌ها برای این تور‌ها تبلیغ می‌شود که بدون شک پر ترددترین خط هوایی کشورمان به کشور‌های منطقه است؛ بنابراین ما هم در گزارش خود روی ارز درهم مانور می‌دهیم تا ببینیم برای خرید این ارز چه شرایطی پیش روی شماست. قیمت درهم امارات در بازار تهران فعلا حدود سه هزار و ۶۰۰ تومان است. میزان ارز مسافرتی برای آن‌هایی که عازم دوبی می‌شوند، ۵۰۰ یورو است.

سفر به هندوستان؛ روپیه بخرم یا دلار؟
واحد پولی هندوستان روپیه است. واحد پولی که تازه چند سال است که ما ایرانی‌ها بیشتر با آن آشنا شده‌ایم؛ آن هم از زمانی که تحریم‌های غرب علیه کشورمان برقرار شد و ما نتوانستیم پول صادرات نفت و گازمان به هند را از آن‌ها به راحتی دریافت کنیم. هندی‌ها هم برای اینکه سود بیشتری کنند، گفتند ما روپیه‌مان را به دلار تبدیل نمی‌کنیم تا پرداختی‌مان به دلار باشد؛ بنابراین تصمیم گرفته شد پول نفت و گاز ایران را به روپیه پرداخت کنند. با این کار ما تازه با روپیه هندوستان آشنا شدیم. حالا هم برای سفر به این کشور جنوب آسیا می‌توانید از دو نوع ارز استفاده کنید. هم می‌توانید با روپیه به هند بروید هم با دلار. اگر دنبال روپیه باشید باید به بازار بروید و از آنجا روپیه را با قیمت حدود ۱۸۰ تومان بخرید. برای سفر به هند تقریبا هزار یورو ارز مسافرتی دریافت می‌کنید، اما می‌توانید دلار همراه داشته باشید و همانجا به روپیه تبدیلش کنید.

سفر به ترکیه؛ لیر بخرم یا دلار؟
در تمام این سال‌ها ترکیه یکی از مهمترین مقاصد سفر ایرانیان برای تفریح و گردش بوده است حتی با وجود تهدید‌های امنیتی و حملات تروریستی گسترده در این کشور همسایه و حتی گرانی‌های بازار ارز ما ایرانی‌ها سنگر گردشگری ترکیه را خالی نکردیم. ایرانی‌ها همچنان سفر‌های زیادی به ترکیه دارند؛ چه تجاری، چه تفریحی. ما به سفر نوروزی که تفریحی است کار داریم. آژانس‌های گردشگری زیادی برای ترکیه تور‌های مختلفی در نظر گرفته‌اند. شما می‌توانید به بازار بروید و از همین جا لیر بخرید و در استانبول از همین پول خرج کنید. قیمت هر لیر فعلا دور و بر دو هزار و ۴۰۰، ۵۰۰ تومان است. دلار را هم در ترکیه به راحتی می‌توان خرج کرد، اما میزان ارز مسافرتی برای شما ۵۰۰ یورو خواهد بود. این پول را به راحتی می‌توان در استانبول و بقیه شهر‌های ترکیه تبدیل کرد.

توصیه‌هایی ارزی برای مسافران نوروزی
اگر به عنوان مسافر قصد دارید در روز‌های آخر سال، پول کشور مقصد را همراه داشته باشید، بهتر است بدانید کار سختی در پیش دارید. پیدا کردن دلار در یک سال گذشته کار سختی بوده و قیمتش آنقدر بالاست که دست و دل آدم بلرزد. در نتیجه بعضی‌ها فکر می‌کنند بهتر است همین‌جا در ایران از صرافی‌ها واحد پول کشور مقصد را تهیه کنند تا در آنجا نگرانی بابت تبدیل اسکناس‌های خود نداشته باشند. عیب و ایراد چنین کاری این است که شاید تمام پول خود را در طول سفر خرج نکنید و در این صورت وقتی برگردید روپیه هند دیگر به دردتان نخورد.

۱- خرید ارز را به روز‌های آخر موکول نکنید
فعالان بازار ارز به شدت هشدار می‌دهند که اگر به دنبال خرید ارز برای سفر به اروپا یا هر کشور دیگر هستید، از همین حالا اقدام کنید تا گرفتار شب عید نشوید. به گفته آن‌ها نزدیک عید مسافران با شلوغی بانک‌ها و صرافی‌های دولتی برای پرداخت ارز مسافرتی روبرو هستند. برای همین ممکن است در لحظات آخر با موجی از ازدحام روبرو شوید. به گفته آن‌ها اصرار به خرید دلار اشتباه است، چون می‌توان اسکناس کشور مقصد را به راحتی خرید و در کنار آن ارز مسافرتی را برای موقعیت‌های ویژه نگه داشت. فعالان بازار می‌گویند با وضعیت فعلی امکان فروش اسکناس‌های اضافی لیر و یوان و درهم در زمان برگشت از سفر وجود دارد.

۲- دلار بخریم ببریم یا ارز کشور مقصد را تهیه کنیم؟
فعالان بازار ارز می‌گویند همراه داشتن دلار و یورو باعث می‌شود در کشور مقصد دردسر تبدیل آن به واحد پولی را داشه باشیم؛ با این حال مسافران کشور‌هایی مثل ترکیه، چین، هندوستان، آذربایجان و ... که پول‌های متفرقه دارند، می‌توانند از اینجا دلار و یورو ببرند و در مقصد به واحد پولی همان کشور تبدیل کنند؛ اما اگر به یک کشور اروپایی می‌روید بهتر است از اینجا با خود یورو ببرید مگر اینکه مقصد شما انگلستان باشد که در این صورت اگر یورو همراه داشته باشید در آنجا مجبور می‌شوید به پوند تبدیلش کنید تا کمتر ضرر کنید!