جابجایی ارز؛ بزرگترین مانع در افتتاح بازار متشکل ارزی

 

عضو شورایعالی بورس با اشاره به عدم راه اندازی بازار متشکل ارزی خاطرنشان کرد: موانع در اجرا است و در داخل مشکلی نداریم ولی قطعا در خارج از کشور به خاطر ضعف جابجایی ارز در مسئله حواله مشکل خواهیم داشت.
برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ظرفیت های بازار متشکل ارزی و نبود راه برای اجرای آن به صورت تلفنی با دکتر شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس به روی آنتن رفت.
شاهین چراغی با بیان اینکه نبود قیمت شفاف در بازار از معضلی است که تمام خریداران و فروشندگان را گمراه کرده، گفت: به همین جهت تشکیل بازار متشکل ارزی توسط بانک مرکزی اقدام خوبی بود تا تمام کسانی که تقاضا دارند یا عرضه کننده ارز هستند در این بازار حضور داشته باشند.
وی افزود: این معاملات شروع خواهد شد و به هر حال در ابتدا مشکلاتی را خواهد داشت و این هدف وجود دارد که با شروع این بازار قیت ارز به طور شفاف مشخص شود و بعد از شفافیت قیمت، معاملات آتی روی قیمت ارز هم بتواند اتفاق بیفتد.

 


عضو شورای عالی بورس با اظهار بر اینکه بازار متشکل ارزی دارای مزیت های زیادی است، عنوان کرد: این بازار عرضه و تقاضا را بسیار شفاف در مقابل هم قرار می دهد و قابلیت ردیابی دارد که خریداران و فروشندگان ارز چه کسانی هستند. همچنین حجم ارز مورد نیاز کشور در آنجا قابلیت ردیابی دارد و گزارشات آماری می تواند به ذی نفعمان داده می شود.
وی در خصوص موانع تشکیل بازار متشکل ارزی گفت: در تمام دنیا بازار متشکل به این نحو نداریم. این بازاری است که با توجه به ساختار اقتصاد ما شکل می گیرد و در این نوع بازارها ارزها مورد معامله قرار می گیرند. و تحریم های موجود منجر به ورود ما به این بازار شده است.
چراغی جابجایی ارز را بزرگترین مانع در تشکیل بازار متشکل ارزی دانست و گفت: از موانعی که وجود دارد جابجایی ارز از حساب هایی است که در خارج از کشور توسط عرضه کنندگان به حساب هایی که خریداران آن ارز مورد استفاده شان است، می باشد.
وی تاکید کرد: در فاز اول بازار متشکل ارزی قطعا بانک مرکزی نمی تواند خارج از این عمل کند و باید قیمت معاملات اسکناس را به طور شفاف در بیاورد و بعد، قیمت حواله یا در آینده قیمت های آتی ارز هم بر اساس همین ساختار بازار راه بیفتد.
عضو شورای عالی بورس خاطر نشان شد: موانع در اجرا است و در داخل مشکلی نداریم ولی قطعا در خارج از کشور به خاطر ضعف جابه جایی ارز در مسئله حواله به مشکل خواهیم خورد که باید با درایت حل و فصل شود.
وی با بیان اینکه تقریبا مشابه این بازار را در بازار معاملات سکه داشتیم، یادآور شد: در بورس کالای ایران وقتی که معاملات آتی سکه راه افتاده بود، بازار سنتی سکه کاملا سایه اش بر بازار معاملات آتی سکه بورس کالا وجود داشت یعنی قیمت معاملات بیرون تعیین کننده قیمت معاملات آتی می شد. وقتی بازار متشکل در بورس کالا بابت معاملات سکه شکل گرفت، عملا این بازار بود که سیگنال بازار را به بازار فیزیکی سکه می داد.
چراغی افزود: به همین جهت پیش بینی این است که یکی از معضلات در موقعی که ما با بحران های ارزی موا جه می شویم به جهت اینکه مرجع و مرکزی را بابت کشف قیمت نداریم امکان دارد موج های هیجانی ایجاد شود در صورتی که باید این قیمت ها کاملا شفاف و مشخص باشد و بازار متشکل ارزی شکل بگیرد و این سیگنال به بازار داده شود.