آیا دلار به زیر 10 هزارتومان می‌رود؟

 

قیمت دلار در روزهای اخیر به زیر 11 هزار و 500 تومان رسیده است و در این میان مدیریت بانک مرکزی و دعوت از ظریف برای شرکت در نشست گروه 7 با موافقت آمریکا، خبری خوش‌بینانه برای بازار است که می‌تواند به روند کاهشی قیمت دلار شدت ببخشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "با اقتصاد"، قیمت دلار بعد از نوسان شدید در سال 97، بازارهای مختلف را دستخوش تغییر کرده است و در همین راستا کنترل نرخ دلار و مهار نرخ تورم یکی از مأموریت‌های اصلی دولت و بانک مرکزی قرار گرفت. بدین منظور حذف دلالان از بازار ارز و ساز و کاری دقیق در معاملات ارزی یکی از برنامه‌های اصلی دولت برای کنترل دلار بوده که بررسی روند قیمتی دلار حاکی از موفق بودن دولت در کنترل قیمتی این ارز می‌باشد.

قمیت دلار ابتدای سال را در قیمت 12 هزار و 952 تومان آغاز کرده است و در ادامه لغو معافیت‌های نفتی از سوی آمریکا و تحریم پتروشیمی‌ها قیمت دلار در 19 اردیبهشت به سقف چندین ماهه 15 هزار و 350 تومان رسیده است. اما بعد از قیمت 19 اردیبهشت ماه دلار با شیبی آرام روند نزولی خود را آغاز نموده است.

کاهش قیمت دلار در حالی روی داده است که اهرم‌های فشار آمریکا بر اقتصاد ایران و سران کشورها روز به روز در حال افزایش بوده اما مشاهده شده است، بازار دلار بی توجه به فشارهای خارجی به روند نزولی خود ادامه داده است. این موضوع بیان کننده ان است که نوسان قیمت دلار بیشتر از آنکه به فشارهای خارجی واکنش نشان دهد، به شرایط اقتصادی و اقتصاد رفتاری داخلی وابسته است. مدیریت بازار ارز از سوی بانک مرکزی و کنترل دلالان از این بازار را می‌توان عمده دلیل کنترل بازار ارز و کاهش نوسان دلار دانست. اما سیگنال‌های مثبت خارجی برای بهبود روابط تجاری و افزایش صادرات نفت را نمی‌توان بی‌تأثیر دانست. شروع کاهش قیمت دلار و ادامه روند کاهشی از 19 اردیبهشت قیمت دلار  در سوم شهریور به 11 هزار و 300 تومان رسیده است.

 

 

مسیر آتی قیمت دلار

با توجه به روند کاهشی قیمت دلار در راستای مدیریت داخلی روزهای اخیر خبرهای مثبت و امیدوار کننده‌ای از بیرون شنیده می‌شود که می‌تواند به شدت بخشیدن روند کاهشی قیمت دلار سرعت ببخشد. در نشست سران گروه 7، ظریف مهمان ویژه این نشست بوده و در ادامه این خبر، خبرهای تکمیلی حاکی از ان بوده که فرانسه با هماهنگی رسمی و موافقت امریکا، ایران را دعوت کرده است. کنش دفاعی امریکا و حضور در میز مذاکره غیر مستقیم عقب نشینی استراتژیکی به شمار می‌رود که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما با هر دلیلی، بهبود روابط ایران و آمریکا در زمینه کاهش تنش‌های تجاری و معافیت‌های نفتی، می‌تواند قیمت دلار را به زیر 10 هزار تومان هدایت کند.